Gminny Konkurs Ortograficzny „Orzełek, Orzeł Ortografii 2026”

„Kultura języka to kultura człowieka.”
— Jan Miodek
Gminny Konkurs Ortograficzny „Orzełek, Orzeł Ortografii 2026” odbył się 21 maja 2026 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym im. Orła Białego w Rudzie Wielkiej. Wydarzenie zostało objęte patronatem Wójta Gminy Wierzbica Pani Agnieszki Jastrzębskiej i zgromadziło dwudziestu sześciu uczniów reprezentujących pięć szkół z terenu Gminy Wierzbica:
– ZSP w Zalesicach,
– PSP w Dąbrówce Warszawskiej,
– PSP im. Stefana Żeromskiego w Wierzbicy,
– ZSP w Polanach,
– ZSP im. Orła Białego w Rudzie Wielkiej.
Konkurs został przeprowadzony w trzech kategoriach wiekowych: klasy II, klasy III oraz klasy V–VIII. Uczniowie zmierzyli się z zadaniami sprawdzającymi znajomość zasad ortografii języka polskiego. Były to zarówno zadania testowe, jak i dyktanda z lukami, wymagające poprawnego uzupełnienia tekstu właściwymi ortogramami. Konkurs pozwolił na sprawdzenie umiejętności praktycznego stosowania zasad pisowni.
Po sprawdzeniu prac komisja konkursowa przyznała następujące miejsca:
W kategorii klas II:
I miejsce – Adam Kośla (Publiczna Szkoła Podstawowa im. Stefana Żeromskiego w Wierzbicy)
II miejsce – Aniela Piskórz (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Zalesicach)
III miejsce – Filip Rogala (Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Orła Białego w Rudzie Wielkiej)
W kategorii klas III:
I miejsce – Maria Pietruszka (Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Orła Białego w Rudzie Wielkiej)
II miejsce – Ignacy Lech (Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Orła Białego w Rudzie Wielkiej)
III miejsce – Anna Dygas (Publiczna Szkoła Podstawowa im. Stefana Żeromskiego w Wierzbicy)
W kategorii klas V–VIII:
I miejsce – Vitalina Maievska (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Zalesicach)
II miejsce – Lena Tomczyk (Publiczna Szkoła Podstawowa w Dąbrówce Warszawskiej)
III miejsce – Julia Fituch i Klaudia Fituch (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Polanach)
Pani Wójt Agnieszka Jastrzębska oraz Pani Dyrektor Elżbieta Nowak nagrodziły zwycięzców konkursu. Laureaci otrzymali dyplomy oraz piękne nagrody książkowe ufundowane przez Panią Wójt Gminy Wierzbica. Pamiątkowe dyplomy i książki wręczono również pozostałym uczestnikom ortograficznych zmagań.
Organizatorzy składają serdeczne podziękowania nauczycielom za przygotowanie uczniów do konkursu oraz pomoc w sprawdzaniu prac uczestników: Elżbiecie Ogorzałek, Renacie Wiatr, Karolinie Borkiewicz, Katarzynie Góźdź, Sylwii Rzadkowskiej, Emilii Słomce i Ewelinie Piskorz.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów w rozwijaniu pasji do języka polskiego.
Organizatorzy: Dorota Kwaśniewska, Beata Szewczykowska, Wioletta Kosowska, Agnieszka Tomczyk, Małgorzata Wrzesień

Zapraszamy do galerii zdjęć

Przejdź do treści